
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 800 µm |
| Thickness | 0.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 3.8 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 23 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2.1 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 6.5 µA |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$3.35750
Ext.Price$3.35750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.35750 | $3.35750 |
| 10 | $2.87616 | $28.76160 |
| 25 | $2.69849 | $67.46225 |
| 50 | $2.53180 | $126.59000 |
| 100 | $2.37540 | $237.54000 |
| 300 | $2.22866 | $668.59800 |
| 500 | $2.09103 | $1045.51500 |
| 1000 | $2.03099 | $2030.99000 |
